مجموعه ها

کابل فیبرنوری ۲کورسینگل مود


کالا در انبار: موجود نیست.

پیش نمایش سریع

فیبرنوری در حالی که سیم های فلزی عایق که سیگنال های الکتریک را منتقل می کنند، کابل های شبکه فیبرنوری با استفاده از رشته های شیشه و پالس های نور کار می کنند. این کابل های شبکه با وجود آن که از شیشه ساخته شده اند، انعطاف پذیر هستند. این کابل ها به طور گسترده در نصب و راه اندازی اتصالات Wide Area Connection (WAN) در جایی که مسافت زیاد زیرزمینی و یا کابل های روکار مدنظر باشد و همچنین در ساختمان های اداری و جاهایی که حجم زیادی از ارتباطات مورد نیاز باشد، مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع استاندارد صنعتی برای کابل های فیبرنوری تعریف شده است که شامل single mode (استاندارد 100BASEBX) و multimode (استاندارد100 BASESX ). شبکه های ارتباط از راه دور با فاصله زیاد به خاطر ظرفیت پهنای باند بالاتر، بیشتر از single mode استفاده می کنند، در حالی که شبکه های محلی به دلیل کاهش هزینه بیشتر از multimode استفاده می کنند. fiber optic cables
تعداد:

نگاهی به فیبر نوری و مباحث مربوط به آن

 • نگاهی به فیبر نوری و مباحث مربوط به آن
 • تاریخچه فیبر نوری:

   در سال 1955 فیبر نوری توسط فردی انگلیسی با نام N.Kapony کشف شد و اختراع لیزر در سال 1960 بود که باور نامناسب بودن نور را در اذهان اهالی مخابرات اصلاح نمود . لیزر به عنوان یک مولد ثابت ، تک رنگ و همدوس (کوهرنت ) در حوزه ارتباطات نوری همانند یک نوسان ساز در ارتباطات رادیوئی مورد استفاده قرار می گیرد .

  ابتدا تلاش شد از این منبع نور برای انتقال اطلاعات در فضای آزاد استفاده شود ولی آتمسفر همانند یک محیط جذب و متفرق کننده انتقال باعث توقف اجرای این گونه طرحها گردید و به دنبال فکر حفاظت از این نور در مقابل تاثیرات خارجی بود که منجر به محصور نمودن آن در محیطی مناسب همچون فیبر نوری گردید .

  اولین محصول توسط Coring در سال 1970 تولید گردید . پیش از سال 1972 ارسال اطلاعات بر روی یک لینک نوری به علت افت زیاد غیر ممکن بود تا اینکه در این سال یک شرکت امریکائی استفاده از فیبری با مقدار افت 4dB/km را با طول موج 850nm  اعلام نمود این فیبرها از نوع فیبرهای چند مدی با ضریب شکست پله ای با تواائی انتقال محدود بودند و در سال 1974 فکر ساخت فیبر نوری با ریب شکست تدریجی و توانائی انتقال 500 تا 1000 مگاهرتز در کیلومتر ارائه شد .

  در پایان دهه هفتاد میلادی استفاده از فیبرهای نوری چند مدی جهت انتقال اطلاعات تا فاصله 10 کیلومتر امکان پذیر گشت و اولین شبکه فیبر نوری تک مدی که در سال 1978 تکمیل شد دارای تضعیفی برابر با 0.4dB/km در 1310nm و 0.25dB/km در 1550nm بود و از این سال به بعد بود که فیبر بطور گسترده مورد استفاده قرار گرفت .

  تعریف فیبر نوری :

   تصویرذهنی همه ما برای برقراری ارتباط حاوی یک رشته سیم یا کابل است و همه ما کابلها وسیمها را محیط انتقال ارتباطات و داده ها می دانیم.

  فیبرنوری هم به عنوان یکی از این محیط های انتقال داده و برقراری ارتباط باسرعت بالااست  دراین معنا یک کابل فیبرنوری قدرت انتقال صدها هزار مکالمه تلفنی را در مقایسه بایک کابل مسی داراست و ازاین قابلیت انتقال داده باسرعت بالا درمواردی مثل شبکه های تلفن شهری وبین شهری ، ارتباطات سیار، اینترنت و... استفاده می شود.

  فیبر نوری در این تعریف می تواند زمینه ساز و بستر ساز اصلی کاربردهای الکترونیکی از قبیل دولت الکترونیک ، شهر الکترونیک ، آموزش الکترونیک و ...... باشد .

  اجزای تشکیل دهنده فیبر نوری :

  هرفیبرنوری دارای سه بخش هسته ، روکش ورویه است.

  هسته محل حرکت سیگنالهای نوری است؛ روکش برروی تارهای شیشه ای فیبرکشیده ورویه وظیفه محافظت ازفیبردرمقابل آسیبهای محیطی مثل ضربه ، رطوبت وغیره را دارد.

   انواع فیبر نوری :

  1- فیبرهای تک وجهی  Single-Mode

   بمنظور ارسال یک سیگنال در هر فیبر استفاده

   می شود نظیر : تلفن

  2- فیبرهای چندوجهی  Multi-Mode

  بمنظور ارسال چندین سیگنال در یک فیبر استفاده می شود( نظیر : شبکه های کامپیوتری) فیبرهای تک حالته دارای یک هسته کوچک ( تقریبا"۹ میکرون قطر ) بوده و قادر به ارسال نور لیزری مادون قرمز ( طول موج از ۱۳۰۰ تا ۱۵۵۰ نانومتر) می باشند . فیبرهای چند حالته دارای هسته بزرگتر

  ( تقریبا"۵ / ۶۲ میکرون قطر ) و قادر به ارسال نورمادون قرمز از طریق LED می باشند .

  مزایای  فیبر نوری در مقایسه با کابلهای مسی :

  از مزایای مهم فیبرنوری درمقایسه با کابلهای مسی می توان به ارزانتربودن ، کم حجم تر و نازکتربودن ، سبک تربودن انعطاف پذیرتر بودن، غیراشتعال زابودن، مصرف کمتر برق، تأثیرپذیری کمترازاختلالات ، دیجیتال بودن و...

  اشاره کرد.

  در مقایسه با کابلهای مسی امکان برقراری چندین و چند صد کیلومتر فیبر نوری با قیمتی بسیار مناسبتر وجود دارد .

  این فیبرها در مقایسه با کابلهای مسی بسیار سبکتر بوده لذا می توانند باعث راحتی در حمل و نقل و کارگذاری گردند .

  فیبرنوری با ضخامتی کمتر از ضخامت سیم مسی تولید می شود و این مزیت بزرگی است .

  از آنجا که فیبرنوری نازکتر از سیمهای مسی است، بنابراین در کابلی با قطر معلوم تعداد فیبرنوری بیشتری جا میگیرد تا سیم مسی. پس این امکان فراهم میشود که از کابلی با قطر مشابه تعداد خطوط تلفن بیشتر یا تعداد کانال های تلویزیونی بیشتری عبور داده شود.

  سیگنال عبوری از فیبرنوری نسبت به سیگنال عبوری از سیم مسی کمتر ضعیف میشود.

  برخلاف سیگنالهای الکتریکی در سیمهای مسی که با سیگنالهای عبوری از کابلهای نزدیک تداخل میکنند، سیگنالهای نوری در فیبرنوری حتی با سیگنالهای عبوری از فیبری که در همان کابل است هم تداخل نمیکند. بنابراین صدا در مکالمات تلفنی واضح تر منتقل میشود و کانال های تلویزیونی هم بهتر دریافت میشوند.

  ازانجا که سیگنالها در فیبرنوری کمتر ضعیف میشوند، بنابراین فرستنده های کم مصرف تری نسبت به فرستنده های با ولتاژ بالا در سیمهای مسی نیاز است. این مزیت باز هم باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود.

  چون هیچ الکتریسیته ای از فیبرنوری عبور نمیکند، خطر اشتعال هم وجود ندارد.

  فیبرنوری درمقایسه با سیم مسی وزن کمتری دارد و فضای کمتری را میگیرد.
  ازانجا که فیبرهای نوری بسیار انعطاف پذیرند و میتوانند نور را ارسال و دریافت کنند . همه نکات مذکور دلایل خوبی است برای مزیتهای فراوان فیبرنوری در مقایسه با کابلهای مسی است .

  کاربردهای فیبر نوری :

  انتقال اطلاعات کشوری ، بین المللی ، انتقال اطلاعات دیتا بین موسسات و سازمانها از قبیل بانکها ، دانشگاهها و

  .... انتقال اطلاعات نظامی ، انتقال اطلاعات صدا و تصویری .

   فیبر نوری چگونه ساخته می شود :

  فیبر نوری از شیشه شفاف بسیار خالص ساخته می شود . اگر شیشه پنجره را به عنوان محیطی شفاف که نور را از خود عبور می دهد در نظر بگیریم ناخالصیهای زیادی در آن دیده می شود که نور را هنگام حرکت و عبور از خود متاثر می کند . اما شیشه ای که در ساختن فیبر نوری به کار می رود نسبت به شیشه ای که در ساخت پنجره به کار گرفته می شود ناخالصیهای بسیار بسیار کمتری دارد . برای ساخت فیبر نوری باید مراحل : ساخت استوانه از پیش تعیین شده ، کشیدن فیبر از استوانه آماده شده ، آزمایش فیبرهای تولید شده و ساخت استوانه شیشه ای صورت پذیرد .

  کابلهای نوری بین شهری حداقل دارای 12 رشته تار فیبر نوری هستند که هر دو رشته تار بنا بر میزان ظرفیت خود توانائی انتقال متفاوتی را داراست . جدول زیر نشان دهنده ظرفیت انواع مختلف هر کابل نوری است :

  نوع سیستم

  توان ظرفیت انتقالی

  STM 4

  7560 کانال

  STM 16

  30240 کانال

  STM 64

  120960 کانال

  DWDM 4

  483840 کانال

  DWDM 8

  967680 کانال

  فیبر نوری در ایران :

  درکشورمان ایران نیز تولید این امکان مفید مخابراتی تقریباً از دهه 70 شروع شد و اولین پروژه آن با اجرای 700 کیلومترفیبرنوری با 13 هزار کانال اجرا شده و طی برنامه های مختلف توسعه ، رقم آن روز به روز توسعه یافته است . به گونه ای که در حال حاضر ایران دارای 300 هزار کیلومتر فیبر نوری در شبکه زیرساخت کشو و 33 هزار کیلومتر در شبکه مخابراتی استانهای کشور است . اهمیت به کارگیری فیبر نوری در شبکه مخابراتی کشور به حدی است که مسُولان برنامه ریزی این توسعه با هدف مطرح کردن ایران به عنوان هاب منطقه در برقراری ارتباط با سایر کشورهای همسایه ، توانسته اند از طریق فیبر نوری با همه کشورهای همسایه ارتباط فیبری داشته باشند و این شبکه هم اکنون امکان ارتباط شهری ، بین شهری و بین الملل را برای هموطنان در قالب انتقال صوت ، تصویر و دیتا فراهم آورده

  است .

  آخرین وضعیت فیبر نوری ایران از نگاه آمار:

  حجم شبکه فیبر نوری شبکه ارتباطات زیرساخت ............................................................45000 کیلومتر

  فیبر نوری منصوبه در کنار ریل راه آهن ..............................................................................2180کیلومتر

  شبکه فیبر نوریOPGW وزارت نیرو ................................................................................ 206 کیلومتر

  شبکه فیبر نوری منصوبه بین شهری درون استانی ......................................................... 24000 کیلومتر

  شبکه فیبر نوری منصوبه درون شهری استانی .................................................................11840 کیلومتر

  جمع کل فیبر نوری منصوبه در کشور .................................................................................74576 کیلومتر

  حجم شبکه زیربار رفته فیبر نوری .......................................................................................21300 کیلومتر

  نگاهی به تاثیرات اجتماعی فرهنگی سیاسی و اقتصادی فیبر نوری در جامعه امروز :

  گسترش ارتباطات و راحتی انتقال اطلاعات از طریق سیستم های انتقال و مخابرات فیبر نوری یکی از پر اهمیت ترین موارد مورد بحث در جهان امروز است. سرعت ، دقت و تسهیل از مهمترین ویژگی های مخابرات فیبر نوری می باشد. یکی از پر اهمیت ترین موارد استفاده از مخابرات فیبر نوری آسانی انتقال در فرستادن سیگنال های حامل اطلاعات دیجیتالی است که قابلیت تقسیم بندی در حوزه زمانی را دارا می باشد.

  این به این معنی است که مخابرات دیجیتال تامین کننده پتانسیل کافی برای استفاده از امکانات مخابره اطلاعات در پکیجهای کوچک انتقال در حوزه زمانی است . امروزه انتقال سیگنالها به وسیله امواج نوری به جائی رسیده است که تقریبا"همه دولتهای جهان عزم خود را جزم کرده اند تا نهایت استفاده را از این امکانات به عمل آورند .

   زدن یک مثال می تواند میزان تاثیرات فرهنگی اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی فیبر نوری را روشنتر نماید . شما در یک روز زندگی شهری خود به محض شروع فعالیتهای روزانه خود در تماس مستقیم با بسترهای فیبر نوری هستید .

  وقتی بنا بر تشخیص پزشک معالج خود نیازمند انجام اقداماتی مثل MRI و  عکسبرداری پزشکی که به پزشکان کمک می کند تا تمامی منافذ ریز و غیر قابل لمس بدن انسان را ببینند ، این دستگاه تنها در صورتی قادر به انتقال اطلاعات جسم شما به پزشک معالجتان است که در بستر فیبر نوری قرار گرفته باشد . برای انجام خریدهای روزانه خود هرگز نمی توان میلیونها تومان را به صورت اسکناس خرج کرد و یک کارت اعتباری که در بستر فیبر نوری منجر به برقراری ارتباط بین حساب بانکی شما و حساب بانکی فروشنده می شود ، شما را از مشکلات حمل و پرداخت پول نقد راحت می کند . اگر قصد دارید برای انجام یک ماموریت شغلی یا یک مسافرت مسافت طولانی را طی نمائید ، مسافرت با هواپیمای شما صورت نمی گیرد مگر اینکه ارتباط هواپیماها با مراکز کنترل و فرودگاهها برقرار باشد و ناگفته پیداست که برقراری چنین ارتباطات مخابراتی نیازمند بستر ارتباطی چون فیبر نوری خواهد بود .

  همین مثالها گویای واقعیت حضور همه جانبه فیبر نوری در زندگی روزمره همه ما است . سرعت انتقال داده ها به حجم بسیار بیشتر امروزه توانسته به انجام همه امور سرعت بیشتری بخشیده و بر روی  همه جنبه های زندگی انسانی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال وقتی کسی به بانک یا موسسه ای مراجعه می کند و بانک یا موسسه به تجهیزات فیبر نوری متصل است پس به همان نسبت هم امکان انجام کار در مدت زمان بسیار کمتر با سرعت بیشتر وجود دارد که این سرعت انتقال داده می تواند علاوه بر صرفه جوئی در هزینه ها از تحمیل بار بیشتر مالی و اقتصادی نیز ممانعت به عمل آورد .

  وقتی با ارتباطات فیبر نوری قادر به داشتن شبکه های قوی مخابراتی هستیم که امکان ارائه هر نوع داده ای روی آن وجود دارد ، پس می توانیم از فیبر نوری با عنوان یک سرمایه ملی یاد کنیم . وقتی فرزندان ما در جایگاه دانش آموز می توانند از امکانات آموزش از راه دور در منزل و با کمک ارتباطات و مخابرات برخوردار شوند ، خودمان برای درمان بیماریهایمان از عکسبرداری هسته ای استفاده کنیم ، برای پرداخت صورتحسابهای مختلف مالی مان نیاز به حضور فیزیکی در محل نداشته باشیم ، همه جابجائی های در مسافتهای دور و توسط هواپیمایان با کمک بسترهای مخابراتی و به ویژه بسترهای فیبر نوری انجام شود می توانیم ادعا کنیم که با یک سرمایه به واقع ملی روبرو هستیم که نگهداری از آن و کمک به حفظ آن به زندگی شخصی و جمعی خودمان سود و منفعت می رساند .

  فیبر نوری یک سرمایه ملی :

  استفاده از نور به عنوان یک وسیله ارتباطی از گذشته ای دیر در زندگی انسان نقشی مهم و محوری داشته است .

  در این تعریف نور اولین وسیله ارتباطی بشر بوده است . گذشت زمان به انسان کمک کرد تا بتواند هر چه بهتر و پیشرفته تر از این امکان بهره گیرد و بتواند از این انرژی نهایت استفاده را بنماید. فیبر نوری که در بستر کابلی و همراه با تلفیق نور قادر به جایگزینی بسیاری از روشهای قدیمی و سنتی تر شده است نماد این بهره مندی پیشرفته تر از نور است .

  همه توانائی های این مصنوع دست بشر کمک کرده تا سرعت در انتقال ارتباطات و داده ها به مرز غیر قابل تصوری برسد . لذا این توانائی با چنین کارکردی فیبر نوری را تا حد یک سرمایه ملی ارتقا داده است که نه تنها ارزش آن کمتر از سرمایه های دیگر ملی نیست ، چه بسا که بیشتر نیز باشد . لذا سرمایه ای این چنین که قدرت سرعت بخشیدن به همه امور زندگی انسان را دارد شایسته توجهی ویژه نیز هست .

  تصور کنید که در یک عملیات ساختمانی و بر اثر عدم اطلاع کارگران انجام این پروژه لینک اصلی ارتباطی یک شهر با شهر دیگر قطع شود . در اثر بروز چنین اتفاقی به راحتی می توان پیش بینی کرد که همه ارتباطات مخابراتی و اطلاعاتی بین این دو شهر تا زمان اصلاح این ایراد دچار اختلال خواهد بود و شامل اختلال در ارتباطات بین موسسات و شرکتها ، مراکز آموزشی ، فرودگاهها ، مراکز تلفنی و مخابراتی و به طور خلاصه همه اشکال ارتباطی و اطلاعاتی می شود . آیا می توان شهری را تصور کرد که تقریبا"کلیه ارتباطات و مخابرات خود را بر اثر یک عملیات ساختمانی و قطع یک رشته فیبر نوری از دست داده و همچنان قادر به ادامه حیات است ؟

  چنین اتفاق به ظاهر ساده ای می تواند گزارشگر خوبی از میزان اهمیت شبکه فیبر نوری و مزایای آن باشد . لذا صیانت از این امکان بزرگ مخابراتی که عهده دار بسیاری از ارتباطات داده ای کشور است

  می تواند به وظیفه ای شهروندی برای همه ما تعبیر شود . شایسته است تا با همه امتیازات برشمرده این پدیده مخابراتی به سان سرمایه ای ملی برخورد شود و در این راه از توصیه های شرکتهای متولی این امکان استفاده نمود که در زیر به برخی از آنها اشاره می شود :

  - قبل از هر گونه حفاری در مسیرهای فیبر نوری و کابلهای مخابراتی با شرکت ارتباطات زیرساخت و یا شرکتهای مخابراتی استان هماهنگی به عمل آید و تا جائی که امکان دارد از حفاریهائی که ممکن است به کابلهای مخابراتی و فیبر نوری آسیب وارد نماید ، ممانعت شود .

  فیبر نوری در این تعریف می تواند زمینه ساز و بستر ساز اصلی کاربردهای الکترونیکی از قبیل دولت الکترونیک ، شهر الکترونیک ، آموزش الکترونیک و ...... باشد .

  اجزای تشکیل دهنده فیبر نوری :

  هرفیبرنوری دارای سه بخش هسته ، روکش ورویه است.

  هسته محل حرکت سیگنالهای نوری است؛ روکش برروی تارهای شیشه ای فیبرکشیده ورویه وظیفه محافظت ازفیبردرمقابل آسیبهای محیطی مثل ضربه ، رطوبت وغیره را دارد.

   انواع فیبر نوری :

  1- فیبرهای تک وجهی  Single-Mode

   بمنظور ارسال یک سیگنال در هر فیبر استفاده

   می شود نظیر : تلفن

  2- فیبرهای چندوجهی  Multi-Mode    

  بمنظور ارسال چندین سیگنال در یک فیبر استفاده می شود( نظیر : شبکه های کامپیوتری) فیبرهای تک حالته دارای یک هسته کوچک ( تقریبا"۹ میکرون قطر ) بوده و قادر به ارسال نور لیزری مادون قرمز ( طول موج از ۱۳۰۰ تا۱۵۵۰ نانومتر) می باشند . فیبرهای چند حالته دارای هسته بزرگتر

  ( تقریبا"۵ / ۶۲ میکرون قطر ) و قادر به ارسال نورمادون قرمز از طریقLED     می باشند .

  مزایای  فیبر نوری در مقایسه با کابلهای مسی :

  از مزایای مهم فیبرنوری درمقایسه با کابلهای مسی می توان به ارزانتربودن ، کم حجم تر و نازکتربودن ، سبک تربودن انعطاف پذیرتر بودن، غیراشتعال زابودن، مصرف کمتر برق، تأثیرپذیری کمترازاختلالات ، دیجیتال بودن و... اشاره کرد.

   در مقایسه با کابلهای مسی امکان برقراری چندین و چند صد کیلومتر فیبر نوری با قیمتی بسیار مناسبتر وجود دارد .

   این فیبرها در مقایسه با کابلهای مسی بسیار سبکتر بوده لذا می توانند باعث راحتی در حمل و نقل و کارگذاری گردند .

  فیبرنوری با ضخامتی کمتر از ضخامت سیم مسی تولید می شود و این مزیت بزرگی است .

  از آنجا که فیبرنوری نازکتر از سیمهای مسی است، بنابراین در کابلی با قطر معلوم تعداد فیبرنوری بیشتری جا میگیرد تا سیم مسی. پس این امکان فراهم میشود که از کابلی با قطر مشابه تعداد خطوط تلفن بیشتر یا تعداد کانال های تلویزیونی بیشتری عبور داده شود.

  سیگنال عبوری از فیبرنوری نسبت به سیگنال عبوری از سیم مسی کمتر ضعیف میشود.

  برخلاف سیگنالهای الکتریکی در سیمهای مسی که با سیگنالهای عبوری از کابلهای نزدیک تداخل میکنند، سیگنالهای نوری در فیبرنوری حتی با سیگنالهای عبوری از فیبری که در همان کابل است هم تداخل نمیکند. بنابراین صدا در مکالمات تلفنی واضح تر منتقل میشود و کانال های تلویزیونی هم بهتر دریافت میشوند.

  ازانجا که سیگنالها در فیبرنوری کمتر ضعیف میشوند، بنابراین فرستنده های کم مصرف تری نسبت به فرستنده های با ولتاژ بالا در سیمهای مسی نیاز است. این مزیت باز هم باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود.

  چون هیچ الکتریسیته ای از فیبرنوری عبور نمیکند، خطر اشتعال هم وجود ندارد.

  فیبرنوری درمقایسه با سیم مسی وزن کمتری دارد و فضای کمتری را میگیرد.
  ازانجا که فیبرهای نوری بسیار انعطاف پذیرند و میتوانند نور را ارسال و دریافت کنند . همه نکات مذکور دلایل خوبی است برای مزیتهای فراوان فیبرنوری در مقایسه با کابلهای مسی است .

  کاربردهای فیبر نوری :

  انتقال اطلاعات کشوری ، بین المللی ، انتقال اطلاعات دیتا بین موسسات و سازمانها از قبیل بانکها ، دانشگاهها و 

      .... انتقال اطلاعات نظامی ، انتقال اطلاعات صدا و تصویری .

   فیبر نوری چگونه ساخته می شود :

  فیبر نوری از شیشه شفاف بسیار خالص ساخته می شود . اگر شیشه پنجره را به عنوان محیطی شفاف که نور را از خود عبور می دهد در نظر بگیریم ناخالصیهای زیادی در آن دیده می شود که نور را هنگام حرکت و عبور از خود متاثر می کند . اما شیشه ای که در ساختن فیبر نوری به کار می رود نسبت به شیشه ای که در ساخت پنجره به کار گرفته می شود ناخالصیهای بسیار بسیار کمتری دارد . برای ساخت فیبر نوری باید مراحل : ساخت استوانه از پیش تعیین شده ، کشیدن فیبر از استوانه آماده شده ، آزمایش فیبرهای تولید شده و ساخت استوانه شیشه ای صورت پذیرد .

  کابلهای نوری بین شهری حداقل دارای 12 رشته تار فیبر نوری هستند که هر دو رشته تار بنا بر میزان ظرفیت خود توانائی انتقال متفاوتی را داراست . جدول زیر نشان دهنده ظرفیت انواع مختلف هر کابل نوری است :

  نوع سیستم

  توان ظرفیت انتقالی

  STM 4

      7560 کانال

  STM 16

      30240 کانال

  STM 64

      120960 کانال

  DWDM 4

      483840 کانال

  DWDM 8

      967680 کانال

       

  فیبر نوری در ایران :

  درکشورمان ایران نیز تولید این امکان مفید مخابراتی تقریباً از دهه 70 شروع شد و اولین پروژه آن با اجرای 700 کیلومترفیبرنوری با 13 هزار کانال اجرا شده و طی برنامه های مختلف توسعه ، رقم آن روز به روز توسعه یافته است . به گونه ای که در حال حاضر ایران دارای 300 هزار کیلومتر فیبر نوری در شبکه زیرساخت کشو و 33 هزار کیلومتر در شبکه مخابراتی استانهای کشور است . اهمیت به کارگیری فیبر نوری در شبکه مخابراتی کشور به حدی است که مسُولان برنامه ریزی این توسعه با هدف مطرح کردن ایران به عنوان هاب منطقه در برقراری ارتباط با سایر کشورهای همسایه ، توانسته اند از طریق فیبر نوری با همه کشورهای همسایه ارتباط فیبری داشته باشند و این شبکه هم اکنون امکان ارتباط شهری ، بین شهری و بین الملل را برای هموطنان در قالب انتقال صوت ، تصویر و دیتا فراهم آورده 

  است .

  آخرین وضعیت فیبر نوری ایران از نگاه آمار :

  حجم شبکه فیبر نوری شبکه ارتباطات زیرساخت ............................................................45000 کیلومتر

  فیبر نوری منصوبه در کنار ریل راه آهن ..............................................................................2180کیلومتر

  شبکه فیبر نوریOPGW     وزارت نیرو ................................................................................ 206 کیلومتر

  شبکه فیبر نوری منصوبه بین شهری درون استانی ......................................................... 24000 کیلومتر

  شبکه فیبر نوری منصوبه درون شهری استانی .................................................................11840 کیلومتر

  جمع کل فیبر نوری منصوبه در کشور .................................................................................74576 کیلومتر

  حجم شبکه زیربار رفته فیبر نوری .......................................................................................21300 کیلومتر

  نگاهی به تاثیرات اجتماعی فرهنگی سیاسی و اقتصادی فیبر نوری در جامعه امروز :

  گسترش ارتباطات و راحتی انتقال اطلاعات از طریق سیستم های انتقال و مخابرات فیبر نوری یکی از پر اهمیت ترین موارد مورد بحث در جهان امروز است. سرعت ، دقت و تسهیل از مهمترین ویژگی های مخابرات فیبر نوری می باشد. یکی از پر اهمیت ترین موارد استفاده از مخابرات فیبر نوری آسانی انتقال در فرستادن سیگنال های حامل اطلاعات دیجیتالی است که قابلیت تقسیم بندی در حوزه زمانی را دارا می باشد.

  این به این معنی است که مخابرات دیجیتال تامین کننده پتانسیل کافی برای استفاده از امکانات مخابره اطلاعات در پکیجهای کوچک انتقال در حوزه زمانی است . امروزه انتقال سیگنالها به وسیله امواج نوری به جائی رسیده است که تقریبا"همه دولتهای جهان عزم خود را جزم کرده اند تا نهایت استفاده را از این امکانات به عمل آورند . زدن یک مثال می تواند میزان تاثیرات فرهنگی اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی فیبر نوری را روشنتر نماید . شما در یک روز زندگی شهری خود به محض شروع فعالیتهای روزانه خود در تماس مستقیم با بسترهای فیبر نوری هستید .

  وقتی بنا بر تشخیص پزشک معالج خود نیازمند انجام اقداماتی مثلMRI     و  عکسبرداری پزشکی که به پزشکان کمک می کند تا تمامی منافذ ریز و غیر قابل لمس بدن انسان را ببینند ، این دستگاه تنها در صورتی قادر به انتقال اطلاعات جسم شما به پزشک معالجتان است که در بستر فیبر نوری قرار گرفته باشد . برای انجام خریدهای روزانه خود هرگز نمی توان میلیونها تومان را به صورت اسکناس خرج کرد و یک کارت اعتباری که در بستر فیبر نوری منجر به برقراری ارتباط بین حساب بانکی شما و حساب بانکی فروشنده می شود ، شما را از مشکلات حمل و پرداخت پول نقد راحت می کند . اگر قصد دارید برای انجام یک ماموریت شغلی یا یک مسافرت مسافت طولانی را طی نمائید ، مسافرت با هواپیمای شما صورت نمی گیرد مگر اینکه ارتباط هواپیماها با مراکز کنترل و فرودگاهها برقرار باشد و ناگفته پیداست که برقراری چنین ارتباطات مخابراتی نیازمند بستر ارتباطی چون فیبر نوری خواهد بود .

  همین مثالها گویای واقعیت حضور همه جانبه فیبر نوری در زندگی روزمره همه ما است . سرعت انتقال داده ها به حجم بسیار بیشتر امروزه توانسته به انجام همه امور سرعت بیشتری بخشیده و بر روی  همه جنبه های زندگی انسانی تاثیر بگذارد. به عنوان مثال وقتی کسی به بانک یا موسسه ای مراجعه می کند و بانک یا موسسه به تجهیزات فیبر نوری متصل است پس به همان نسبت هم امکان انجام کار در مدت زمان بسیار کمتر با سرعت بیشتر وجود دارد که این سرعت انتقال داده می تواند علاوه بر صرفه جوئی در هزینه ها از تحمیل بار بیشتر مالی و اقتصادی نیز ممانعت به عمل آورد .

  وقتی با ارتباطات فیبر نوری قادر به داشتن شبکه های قوی مخابراتی هستیم که امکان ارائه هر نوع داده ای روی آن وجود دارد ، پس می توانیم از فیبر نوری با عنوان یک سرمایه ملی یاد کنیم . وقتی فرزندان ما در جایگاه دانش آموز می توانند از امکانات آموزش از راه دور در منزل و با کمک ارتباطات و مخابرات برخوردار شوند ، خودمان برای درمان بیماریهایمان از عکسبرداری هسته ای استفاده کنیم ، برای پرداخت صورتحسابهای مختلف مالی مان نیاز به حضور فیزیکی در محل نداشته باشیم ، همه جابجائی های در مسافتهای دور و توسط هواپیمایان با کمک بسترهای مخابراتی و به ویژه بسترهای فیبر نوری انجام شود می توانیم ادعا کنیم که با یک سرمایه به واقع ملی روبرو هستیم که نگهداری از آن و کمک به حفظ آن به زندگی شخصی و جمعی خودمان سود و منفعت می رساند .

  فیبر نوری یک سرمایه ملی :

  استفاده از نور به عنوان یک وسیله ارتباطی از گذشته ای دیر در زندگی انسان نقشی مهم و محوری داشته است . 

  - اطلاع سریع به شرکتهای مخابراتی مربوطه در صورت بروز هر گونه قطعی .

  - تلاش برای تبیین اهمیت فیبر نوری برای همه شهروندان از طرق مختلف و به ویژه کودکان و نوجوانان در مدارس .

  نگاهی به ابعاد موازی کاری در زمینه فیبر نوری :

  همانگونه که در قسمت آخرین وضعیت فیبر نوری ایران از نگاه آمار اشاره شد برخی سازمانها راسا"اقدام به ایجاد و توسعه شبکه فیبر نوری می نمایند . علاوه بر این که اینگونه فعالیتها به سبب قانونی دارای مشکلات فراوانی است به لحاظ فنی و مهندسی نیز دارای معایبی است که خسارات آن می تواند در سطح ملی مورد توجه قرار گیرد .

  از جمله این خسارات می توان به بکارگیری تکنولوژیهای متفاوت اشاره کرد . اگر فرض را بر این بگذاریم که هر سازمانی که به شبکه فیبر نوری نیاز پیدا کرد خود به چیدن این شبکه اقدام نماید پس از مدتی شبکه مخابراتی و انتقال اطلاعات کشور دارای چندین لایه خواهد بود که امکان برقراری ارتباط بین آنان وجود نداشته و پیامدی جز اتلاف هزینه های ملی به دنبال نخواهد داشت.

  در چنین حالتی هزینه های اجرائی موازی که عملا"دارای بهره برداری نیز نیست به لیست هزینه های ملی کشور افزوده می شود در حالی که می شد این هزینه ها را صرف توسعه و گسترش بیش از پیش شبکه مرکزی فیبر نوری نمود . علاوه بر تحمیل چنین هزینه هائی می توان از امکان مدیریت و امنیت بیشتر یک شبکه واحد نیز یاد کرد . درصورتی که تنها یک شبکه مرکزی و ملی فیبر نوری وجود داشته باشد علاوه بر امید به رعایت استانداردهای بین المللی مخابراتی می توان منتظر کنترل و هماهنگی بسیار سریعتر و کم هزینه تر این شبکه نیز بود 

  فروش و پرداخت

  تماس باسیم وکابل شاذالکتریک

  • ۶۳۵ایران ، استان تهران ، لاله زار نو
  • 09120620556   09038888236 
   شماره تماس :    33964120    33964122
  بالا
  We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…